Corte to górskie miasto na Korsyce. Właśnie tu powstała pierwsza na świecie konstytucja, a Republika Korsykańska miała swoją stolicę. Dzisiaj Corte przyciąga turystów oraz studentów, bo od XVIII w. działa tu uniwersytet.
Corte to dawna stolica Korsyki oraz miasto uniwersyteckie. Leży w górach niemalże w centrum wyspy i jest chętnie odwiedzane przez turystów. Warto zobaczyć to miasteczko podczas objazdu wyspy, np. jadąc z Bastii do Bonifacio drogą przez góry. Na spacer po Corte wystarczy przeznaczyć połowę dnia (z przerwą na jedzenie), a potem można jeszcze objechać pobliski wspaniały wąwóz Restonica.
Polecam: przewodnik po Korsyce (trasy zwiedzania + opisy atrakcji + porady)
Corte dawną stolicą Korsyki
Najciekawsza chyba historia miasteczka wiąże się z postacią generała Pasquale Paoliego. Ten korsykański bohater narodowy ogłosił w 1755 r. uchwalenie pierwszej na świecie konstytucji i powstanie Republiki Korsykańskiej ze stolicą w Corte. Niepodległe państwo przetrwało zaledwie do 1769 r., ale pomnik Paoliego stoi do dziś na głównym placu w mieście.
Corte to miasto uniwersyteckie. Pierwsi studenci rozpoczęli tu kształcenie w 1765 r., ale placówkę zamknięto wraz z upadkiem niepodległego państwa. Uczelnia wznowiła działalność w 1981 r. i obecnie kształci ok 4200 żaków. Warto dodać, że w miasteczku na stałe mieszka zaledwie ok. 7,5 tys. osób.
Corte leży wysoko w korsykańskich górach, ale można tam dojechać wygodnie szeroką drogą prosto z Bastii. Niewielkie Stare Miasto zajmuje szczyt wzniesienia, poniżej znajdują się nowsze zabudowania, a nad całością góruje cytadela.
Atrakcje Corte
Wjeżdżając do miasteczka trzeba najpierw zaparkować auto na jednym z dostępnych parkingów (głównie płatnych). Spacer po Corte nie zajmuje wiele czasu. Najlepiej udać się od razu pod górę, w kierunku cytadeli, a potem schodzić wąskimi uliczkami Starego Miasta.
Cytadela w Corte powstała w XVIII w. w miejscu zamku z XV w. Było to strategicznie położone miejsce, mniej więcej w połowie drogi między Bastią, a Ajaccio. Obecnie dostępną cytadelę zbudowano już po upadku Republiki Korsykańskiej. W latach 1962 – 1983 znajdowały się tu koszary Legii Cudzoziemskiej. Aktualnie miejsce to zajmuje m.in. Muzeum Korsyki. Wstęp na jego teren jest płatny 5,30 euro, a w cenie biletu do muzeum są też punkty widokowe.
Spacerując po naprawdę starym i zniszczonym Starym Mieście nie można pominąć kilku ciekawych miejsc. Oto one:
- Najstarszy sklep spożywczy w Europie. Jeśli wierzyć informacjom z tablicy przy sklepie, działa on od 1800 r. i jest najstarszym w Europie. Znajduje się niedaleko placu Gaffori, pod adresem 9 Rue du Commandant Penciolelli.
- Place Gaffori. Stoi tam pomnik Generała Narodu, jak mówi się na Giana Pietra Gafforiego. Zasłynął on w walkach o niepodległość. Dom, przed którym sto pomnik wciąż ma liczne ślady po kulach Genueńczyków. Na placu znajduje się też wejście do kościoła Zwiastowania NMP zbudowanego w XV.
- Dom narodzin brata Napoleona Bonaparte. Schodząc z cytadeli w stronę placu Gafforiego mija się po lewej stronie wyglądającą na ruinę kamienicę, przy której chętnie fotografują się turyści. To dom narodzin starszego brata Napoleona Bonaparte, Józefa oraz kuzyna Napoleona, Jean Toussaint Arrighi de Casanova.
Podczas naszego objazdu Korsyki dotarliśmy do Corte ok. godz. 10 wyjeżdżając rano z Bastii. Tego dnia zwiedziliśmy jeszcze leżący tuż obok miasteczka wąwóz Restonica, a wieczorem dotarliśmy do miejsca noclegowego blisko Porto-Vecchio. Był to dzień pełen wrażeń i pięknych widoków oraz optymalnie zaplanowanego zwiedzania.
A oto film z naszego spaceru po Corte:
Zostaw komentarz