Pałac papieski w Awinionie to dawna siedziba papieży. Jego wnętrza są dziś puste, ale wciąż można zobaczyć, gdzie mieszkali papieże i gdzie kryli swoje kosztowności. Pałac jest jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji Francji.
Pałac papieski w Awinionie (Palais des Papes) to najważniejsza atrakcja miasta i jedna z najważniejszych atrakcji Francji. Nic więc dziwnego, że w sezonie wakacyjnym jest zwiedzany przez tłumy turystów. Kompleks pałacowy, do którego przylega także katedra Notre Dame oraz pozostałości słynnego mostu św. Benedykta są wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Zobacz również: Prowansja przewodnik – opisy atrakcji, trasy zwiedzania i porady!
Pałac papieski w Awinionie siedzibą papieży i antypapieży
Awinion było siedzibą papieży w latach 1309 – 1377, a na okres ten mówi się niewola awiniońska papieży. Z Rzymu na Prowansję przeniósł się najpierw Klemens V, a na awiniońskim tronie zasiadali także papieże: Jan XXII, Benedykt XII, Klemens VI, Innocenty VI, Urban V i Grzegorz XI oraz antypapieże Klemens VII i Benedykt XIII. Warto dodać, że w 1348 r. Klemens VI kupił Awinion, a miasto było w posiadaniu papiestwa aż do 1791 r.
Ciekawostka: zanim papież przeprowadził się do Awinionu, swoją siedzibę miał na Lateranie w Rzymie. Dopiero po powrocie do Wiecznego Miasta papież osiedlił się w Watykanie, ponieważ jego pałac na Lateranie był zniszczony.
Pałac papieski w Awinionie to największy gotycki zamek w Europie. Faktycznie jest to cały kompleks pałacowy, na który składają się przede wszystkim Stary Pałac oraz Nowy Pałac. Tuż obok znajduje się także Mały Pałac, który był siedzibą kardynałów. Dopełnieniem kompleksu jest katedra Notre Dame des Doms, w której pochowano papieży Jana XXII i Benedykta XII. Grobowiec tego drugiego znajduje się w świątyni, ale papież już tam nie spoczywa. Z kolei Jan XXII spoczywa w skarbcu katedry, który niestety jest zamknięty przez większą część roku.
Kompleks papieski stoi niemalże w centrum Starego Miasta w Awinion otoczonego murami z XIV w., długimi na 4,3 km. Łatwo do niego trafić idąc z dworca głównego prosto ulicą Cours Jean Jaurès. Zwiedzanie Pałacu papieskiego w Awinionie jest jak spacer po opuszczonym Watykanie. Niestety z dawnego bogactwa, także dekoracji i umeblowania nie zostało w pałacu praktycznie nic. Za ten stan odpowiadają oczywiście przede wszystkim uczestnicy Rewolucji Francuskiej.
Zwiedzającym udostępniono ponad 25 pomieszczeń, jednak tylko nieliczne zachowały chociażby szczątkowe malowidła naścienne. Pałac gruntownie wyremontowano dopiero w 1969 r., a dzisiaj jest jedną z 10 najchętniej odwiedzanych atrakcji we Francji. Podziwiając pałacowe pomieszczenia warto zwrócić uwagę na Salę Konsystorza. To w niej wydano zgodę na koronację Władysława Łokietka.
Zwiedzanie pałacu w Awinion – informacje praktyczne
Na spacer po papieskich komnatach trzeba przeznaczyć min. godzinę. Wejście do obiektu kosztuje 12 euro, w cenie jest przewodnik na tablecie (nie ma języka polskiego). Można też kupić bilet łączony na zwiedzenie również słynnego mostu w Awinionie. Kosztuje on 14,50 euro.
Godziny otwarcia pałacu papieskiego w Awinionie są różne i zależne od miesiąca. Aktualne informacje znajdziesz na stronie pałacu.
Zostaw komentarz