Prom na Korsykę to najlepszy środek transportu na najbardziej górzystą wyspę Morza Śródziemnego. Połączenia promowe na Korsykę są szybkie i dostępne z kilku portów blisko Polski. Sprawdź, jak dostać się na Korsykę!

Planując zwiedzanie Korsyki i wypoczynek na wyspie, warto wybrać prom na Korsykę i pojechać własnym autem. Można oczywiście polecieć samolotem, a potem wypożyczyć samochód (chociaż nie ma bezpośrednich połączeń z Polski). Bywa jednak, że w sezonie aut na wyspie brakuje. Korsyka jest stosunkowo mała, a każdego roku coraz więcej turystów odkrywa jej uroki. Przede wszystkim objeżdżają oni wyspę autami, bo to najlepszy sposób na zwiedzanie tej części Francji.

Największą zaletą zabrania własnego samochodu promem jest fakt, że bagażnik auta można wypchać po brzegi. Nie ma limitu kilogramów, które można przewieźć w walizce, co zawsze jest problem podczas lotu na wakacje. Wystarczy zatem się spakować i ruszyć ku przygodzie!

Partnerem mojej wyprawy na Korsykę była firma Corsica Ferries (CF). Poniższe informacje dot. przeprawy promowej pozyskałem podczas rejsów promami tej firmy. Znajdziesz tu jednak także połączenia promowe innych przewoźników.

Prom na Korsykę – połączenia blisko Polski

Promy na Korsykę oferują 4 firmy: Corsica Ferries, Moby Lines, Corsica Linea oraz La Meridionale. Na wyspę można dopłynąć m.in. z takich europejskich portów Morza Śródziemnego jak: Genua, Livorno, Piombino, Savona (promy z Włoch na Korsykę) oraz Nicea, Tulon, Marsylia (promy z Francji na Korsykę). Do wyboru są porty na Korsyce: Bastia, Ajaccio, Calvi, Ile Rousse i Porto-Vecchio.

Najkorzystniejsze dla turystów z Polski wydają się włoskie porty: w Genui, Savonie oraz Livorno. Zależnie od wybranej trasy do przejechania będzie ok. 1300 – 1400 km (z Wrocławia). Po drodze można się zatrzymać na zwiedzanie i nocleg np. w Alpach, co będzie dodatkową atrakcją wakacyjnego wyjazdu.

Oto mapa z połączeniami Corsica Ferries na Korsykę i Sardynię:

Mapa połączeń promowych na Korsykę i Sardynię firmy Corsica Ferries. Źródło: Corsica Ferries

Mapa połączeń promowych na Korsykę i Sardynię firmy Corsica Ferries. Źródło: Corsica Ferries

Czas rejsu różni się w zależności od portu wypłynięcia i przypłynięcia. Najkrótsze trwają ok. 2,5 h, średnie ok. 5-7 h, a dłuższe całą noc.

Ceny promów na Korsykę

Nie ma prostej odpowiedzi na pytanie o to, ile kosztuje prom na Korsykę. Wszystko zależy od wybranej linii i portów oraz usług dodatkowych. Przewoźnicy organizują też okresowe promocje, więc czasami można załapać się na zniżkę. Sprawdzając ceny dla rodziny 2+2 z autem osobowym znalazłem oferty w cenie ok. 100 euro za rejs w jedną stronę. Najtaniej wychodzą rejsy firmami Corsica Ferries i Moby Lines.

Aktualne ceny i promocje najlepiej sprawdzać bezpośrednio u przewoźników. Ofertę partnera mojej wyprawy na Korsykę znajdziesz na stronie Corsica Ferries.

Jak przepłynąć promem z własnym samochodem?

Każda firma promowa ma własne wytyczne dot. wejścia i wjazdu na pokład. Można się z nimi zapoznać podczas rezerwacji miejsca na podróż. Najważniejsze zasady są jednak podobne. Należy do nich konieczność odpowiednio wczesnego stawienia się w porcie (podobnie, jak na lotnisku w przypadku lotów). Płynąc z Corsica Ferries musieliśmy być w porcie najpóźniej godzinę przed czasem wypłynięcia. W kolejce do wjazdu na prom czekało wtedy już sporo aut.

Pamiętaj: zabierz z auta wszystko, czego potrzebujesz podczas rejsu. Kiedy prom płynie nie masz dostępu do samochodu w garażu!

Wjazd na pokład jest dość łatwy i sprawny. Wszystkim zawiadują pracownicy przewoźnika, wystarczy zatem tylko wykonywać ich polecenia (czyli patrzeć gdzie każą nam jechać). Trzeba oczywiście mieć w aucie wydrukowany bilet na rejs oraz dokumenty tożsamości i dokumenty auta. Warto również pamiętać, że pracownicy portu przeprowadzają wyrywkową kontrolę tego, co mamy w bagażniku. Nie jest ona uciążliwa.

Prom na Korsykę (Corsica Ferries)

Prom na Korsykę (Corsica Ferries)

Kupując bilet na prom warto rozważyć zamówienie usług dodatkowych, które znacznie umilą i ułatwią sam proces wjazdu i wyjazdu z promu, a także czas pobytu na nim. Mam tu na myśli:

  • Top Position – zamiast wjeżdżać do gorącego i ciasnego garażu na dnie statku, można zaparkować wygodnie na głównym  pokładzie i wyjechać od razu po opuszczeniu rampy. To duża oszczędność czasu i przede wszystkim spokój dla kierowców, którzy nie są wprawieni w manewrowaniu w ciasnych pomieszczeniach. Koszt takiej usługi w Corsica Ferries to 20 euro za przeprawę, ale liczba miejsc jest limitowana.
  • Express Boarding – kiedy kierowca parkuje swoje auto na pokładzie, jego rodzina może wejść na pokład wygodnie osobnym wejściem. To szczególnie przydatne podczas podróżowania z dziećmi. Koszt usługi w CF to 2 euro.
  • Prywatna kabina – to udogodnienie przydaje się nawet podczas rejsów trwających ok. 5 h. Kabina w CF jest dostępna 30 min po odpłynięciu i trzeba ją zwolnić 30 min przed dopłynięciem. Można wybrać kabinę z oknem lub bez, każda ma toaletę z prysznicem i ręcznikami. W kabinie dostępne są 2 lub 4 łóżka, w zależności od konfiguracji i promu. Cena w CF zaczyna się od 30 euro za kabinę dzienną oraz 56 euro za nocną prywatną. Łóżko nocą w kabinie z kimś obcym tej samej płci kosztuje od 16 euro.
  • Fotele „lotnicze” – to opcja tańsza od kabin, bo fotel kosztuje od 8 euro (w CF). Rezerwując fotel mamy możliwość spędzenia rejsu siedząc wygodnie i oglądając telewizor lub drzemiąc. Rejs bez fotela lub kabiny to konieczność szukania wolnych leżaków na pokładzie słonecznym, przesiadywanie przy stoliku kawiarnianym lub zaleganie po kątach statku.
  • Kupony żywnościowe Food Pass – zamawiając voucher żywnościowy można trochę oszczędzić kupując jedzenie na pokładzie. Oczywiście w trakcie rejsu nie musisz kupować nic do jedzenia lub możesz płacić gotówką i kartą z pominięciem kuponów. Dodam tylko, że jedzenie w restauracjach na promach CF jest wyśmienite!

Wszystkie te opcje są dodatkowe i nieobowiązkowe. Czas na pokładzie można spędzić siedząc w kawiarniach, restauracjach, salonach gry lub po prostu gdzieś w kącie na podłodze. Na promach Corsica Ferries, którymi pływałem dostępne były nawet baseny i oczywiście leżaki na słonecznym pokładzie (za darmo).

Na koniec zapraszam do obejrzenia filmu z naszej wyprawy promem na Korsykę: