Bastia to miasto na Korsyce, którego nie można pominąć podczas zwiedzania wyspy. Na atrakcje Bastii warto przeznaczyć pół dnia. Co koniecznie trzeba zobaczyć? Sprawdź w tym artykule!

Bastia to drugie największe miasto Korsyki (po Ajaccio) i stolica Górnej Korsyki. Z uwagi na dobre połączenia promowe z kontynentalną Europą, właśnie w Bastii swoją przygodę z Korsyką rozpoczyna wielu turystów. Warto się tu zatrzymać przynajmniej na 3 noce, bo w miasteczku i jego okolicy jest wiele ciekawych atrakcji.

Zobacz koniecznie: kompletny przewodnik po Korsyce – trasy zwiedzania, opisy atrakcji i porady dla turystów!

Bastię zamieszkuje ok. 45 tys. osób. Miasto leży w północno – wschodniej części Korsyki i powstało w XIV w., chociaż jego początki sięgają znacznie wcześniej, bo nawet II w.p.n.e. Nazwa pochodzi od bastionu, elementu umocnień twierdzy obronnej. Okres świetności Bastii przypadł na XVI i XVII wiek, kiedy to zarządzali nią Genueńczycy. Silne wpływy włoskie są tu widoczne do dzisiaj.

Stary Port w Bastii

Stary Port w Bastii

W Bastii znajduje się dworzec kolejowy, z którego można wyruszyć pociągiem na zwiedzanie Korsyki. Linia powstała w XIX w. i łączy miasto z Corte, dawną stolica wyspy. Na południe od Bastii znajduje się lotnisko Bastia-Poretta.

Atrakcje Bastii – co warto zobaczyć?

Bastia nie obfituje w mnóstwo atrakcji, dlatego można ją zwiedzić w połowę dnia spacerując bez pośpiechu. Wszystkie ciekawe miejsca zlokalizowane są dwóch dzielnicach: Terra-Vecchia (stara, leżąca na północ i zachód od Starego Portu) i Terra-Nova (nowa, wzniesiona na wzgórzu między XIV, a XVII w.).

Z pewnością warto zobaczyć te atrakcje Bastii:

  • Plac św. Mikołaja (Place Saint-Nicolas) – główny plac miejski, na którym po jednej stronie znajduje się pomnik Napoleona Bonaparte, a po drugiej stronie pomnik poległych w I wojnie światowej. Można tu odpocząć od upału w cieniu platanów i skorzystać z oferty wielu restauracji i barów. Szczególnie warto skosztować słynnego korsykańskiego aperitifu znacznie lepszego od Martini. To Cap Corse, a lokal firmowy trunku – Maison L.N MATTEI, znajduje się pod adresem 15 Boulevard du Général de Gaulle. W północnej części placu św. Mikołaja jest z kolei informacja turystyczna, w której warto zaopatrzyć się w bezpłatne mapy regionu. Tuż obok stoi kiosk francuskiego okrętu podwodnego Casabianca, który pomagał mieszkańcom Korsyki podczas II wojny światowej.
  • Kościół św. Jana Chrzciciela (Église Saint-Jean-Baptiste de Bastia) – widoczny z cytadeli kościół jest największym na wyspie. Powstał w XVII w. w miejscu wcześniejszej świątyni. W jego wnętrzu warto zobaczyć bogate barokowe dekoracje.
  • Stary Port (Vieux Port) – stosunkowo niewielki Stary Port w Bastii oferuje duży wybór kawiarenek, lodziarni i restauracji. W jego centrum jest bezpłatny parking (niewielki i ciasny). Można tu zamówić wycieczki statkiem po przybrzeżnych wodach oraz nurkowanie w najciekawszych miejscach w pobliżu. Stary Port znany wcześniej jako osada Porto-Cardo dał początki dzisiejszej Bastii.
  • Cytadela (Terra-Nova) – otoczony murami teren górujący nad Starym Portem. Wzrastał między XIV, a XVII w. dzięki Genueńczykom, a gubernator z tamtego okresu – Leonelli Lomellini uważany jest za ojca miasta. Wśród atrakcji tej dzielnicy są: brama Ludwika XVI, Pałac Gubernatorów, katedra Świętej Marii oraz przepięknie zdobiona kaplica św. Krzyża. Jest tu również świetny punkt widokowy na Stary Port oraz mnóstwo restauracji i kawiarenek.
  • Pałac Gubernatorów (Palais des Gouverneurs) – w jego wnętrzu mieści się muzeum, które przybliża historię Bastii i Korsyki. Pałac zbudowany pod koniec XV w. był rezydencją Andrei Spinoli, gubernatora Korsyki. Mieścił się tu również m.in. sąd i więzienie. Pałacu nie da się przegapić wchodząc na wzgórze za Starym Portem, bo jego duża ochrowa bryła dominuje na terenie cytadeli. Dodatkowe informacje o muzeum: bastia.corsica.
  • Schody w Jardin Romieu – ogród na zboczu wzniesienia tuż obok Starego Portu pozwala schować się w cieniu drzew. Znajdują się tu okazałe schody łączące cytadelę z portem. Są one miejscem licznych fotografii pamiątkowych z Bastii.

Zwiedzanie Bastii

Zwiedzanie Bastii najlepiej rozpocząć na placu św. Mikołaja. Warto na nie przeznaczyć całe przedpołudnie lub popołudnie. Spacerując po mieście z okolic placu nie można pominąć uliczek znajdujących się na zachód od placu. Jest tam wiele restauracji i barów. Następnie idziemy na południe, w stronę Starego Portu, po drodze mijając kościół św. Jana Chrzciciela.

Zdecydowanie najwięcej czasu warto poświęcić na spacer po Terra-Nova, czyli terenie dawnej cytadeli. To tam znajduje się Muzeum Bastii w Pałacu Gubernatorów oraz pięknie zdobiona kaplica św. Krzyża. Na koniec warto stanąć na punkcie widokowym, z którego można podziwiać cały Stary Port oraz w oddali nowy port z promami i statkami.

Oto przykładowa trasa zwiedzania z atrakcjami:

Bastia – noclegi

Korsyka dopiero rozwija swoją bazę noclegową i infrastrukturę turystyczną. Wyspa oferuje przede wszystkim swoje walory naturalne. Dlatego nie można spodziewać się tu ogromnego wyboru noclegów, jak na przykład na Lazurowym Wybrzeżu. Są jednak dostępne oferty hoteli różnych klas, apartamenty prywatne airbnb oraz kempingi i pola namiotowe.

Podczas naszego pobytu w Bastii nocowaliśmy w Hôtel & Résidence Lido Marana, który udostępnia apartamenty z aneksem kuchennym i balkonem. Na jego dachu jest podgrzewany basen, a lokalizacja hotelu zaledwie kilka kilometrów od centrum Bastii (Furiani) pozwala łatwo zwiedzać okolicę (oczywiście autem, bo samochód na wyspie jest niezbędny). Nie polecam jedynie śniadań w tym obiekcie, bo nie były warte ceny.

Inne ciekawe i warte uwagi noclegi w Bastii opiszę wkrótce w osobnym artykule.

Na koniec polecam film, na którym pokazujemy Bastię:

 

Zobacz również: Prom na Korsykę