Po odwiedzinach na wyspie św. Honorata już wiem, jak wygląda raj. Druga z Wysp Leryńskich to miejsce kontemplacji, intensywnego zapachu sosen śródziemnomorskich oraz wyśmienitego wina produkowanego przez Cystersów zamieszkujących wyspę. A to wszystko tylko 1,5 km od Cannes!

Wyspa św. Honorata (Île Saint-Honorat) to druga pod względem wielkości Wyspa Leryńska. Największą jest wyspa św. Małgorzaty, która jest położona najbliżej Cannes i w całości zasłania wyspę św. Honorata (patrząc z lądu). Obie są równie piękne i mają ciekawe atrakcje do zwiedzenia, dlatego nie ma sensu szukać odpowiedzi na pytanie, którą wyspę warto odwiedzić. Bez względu na wybór, będzie to dzień błogiego relaksu w najprawdziwszym raju.

Wyspa św. Honorata i opactwo Cystersów

Wyspa św. Honorata nosi imię Honorata z Arles. Ten święty katolicki na początku V w.n.e. zamieszkał na wyspie w pobliżu Cannes i założył tam klasztor. Dzisiaj jest czczony jako orędownik przeciw suszom, opadom deszczów i nieszczęściom, a jego święto przypada na 16 stycznia (w Kościele katolickim). Warto dodać, że w założonym przez Honorata klasztorze kształcił się m.in. św. Patryk, patron Irlandii.

Opactwo Leryńskie: wieża kościelna otoczona palmami to na żywo wprost niezwykły widok!

Opactwo Leryńskie: wieża kościelna otoczona palmami to na żywo wprost niezwykły widok!

Wyspa należy obecnie do zakonu Cystersów, którzy zamieszkują klasztor zbudowany w XIX w (Abbaye de Lérins). Słyną oni z produkcji wina z własnych szczepów winorośli oraz z produkcji oliwy. Ich wyroby można kupić w sklepiku przyklasztornym, ale uprzedzam, że ceny są tam zdecydowanie wysokie. Aczkolwiek to zawsze kwestia punktu widzenia ;-).

Dodatkowe informacje o zakonie i opactwie w Lerynie można znaleźć na stronie abbayedelerines.com.

Wyspa św. Honorata – zwiedzanie

Religijną historię wyspy potwierdzają jej zabudowania. Spacerując po tym kawałku lądu, co chwilę można natknąć się na obiekty sakralne. Są to stare kapliczki, figury świętych i oczywiście budynki opactwa. Ale na wyspie znajdziemy także ślady dawnych wojen – stoi tu wiekowy piec na kule armatnie (pisałem o takim przy okazji wyspy św. Małgorzaty), jest też zdecydowanie młodszy bunkier. Największą uwagę przyciąga jednak twierdza stojąca na skałach tuż przy morzu. To pozostałości klasztoru ufortyfikowanego z XV w. Obiekt ten można zwiedzać za darmo. Polecam wejść na sam jego szczyt, bo widoki stamtąd są przepiękne.

Restauracja na wyspie św. Honorata, jednej z Wysp Leryńskich

Restauracja na wyspie św. Honorata, jednej z Wysp Leryńskich

Samo opactwo to teren w większości zamknięty. Warto jednak podejść pod same drzwi kościoła, bo znajduje się tam wiele ciekawych rzeźb i krużganek porośnięty kwiatami. Z kolei widok kościelnej wieży otoczonej wysokimi palmami jest tak kontrastujący dla mieszkańca Europy Wschodniej, że poraża niesamowitością. Aby dać się zaskoczyć tej niezwykłej scenerii zachęcam do obejścia wyspy w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Czyli po opuszczeniu promu należy iść w prawo, na zachód.

Wyspa św. Honorata ma tylko 1,5 km długości i jest szeroka na zaledwie 400 metrów. Można ją obejść w mniej niż godzinę spokojnym marszem. Oczywiście zajmie to znacznie więcej czasu ponieważ co chwilę warto się zatrzymać, by podziwiać piękne widoki i korzystać z uroków tamtejszej flory.

Informacje praktyczne

Na wyspę św. Honorata można dopłynąć własną łodzią lub promem z Cannes. Podróż trwa ok. 15 min. i kosztuje 16,5 euro w obie strony. Więcej o promie napisałem w artykule o Wyspie św. Małgorzaty (link w pierwszym akapicie). Na wyspie jest restauracja, są też miejsca na piknik. Strona internetowa promu: cannes-ilesdelerins.com.

Podsumowanie:

  • Poziom trudności: łatwa
  • Dystans: ok. 5 km
  • Czas wędrówki: ok. 2 h

Na koniec polecam film o zwiedzaniu wyspy św. Honorata: