Forcalquier to niewielkie miasteczko prowansalskie w departamencie Alpy Górnej Prowansji. Słynie z czystego powietrza i jarmarku, który odbywa się tu w każdy poniedziałek i należy do największych w departamencie.
Forcalquier leży w departamencie Alpy Górnej Prowansji (Alpes-de-Haute-Provence), na wschód od regionu Luberon nazywanego sercem Prowansji. Podczas zwiedzania miasteczko nie wywarło na mnie wyjątkowego wrażenia, ale to zapewne dlatego, że odwiedziłem je w czasie ogromnego upału i przy dużej wilgotności powietrza. Spacer był dla mnie tak dużą męczarnią, że właśnie z ogromnym wysiłkiem kojarzy mi się Forcalquier do dzisiaj.
Miasteczko leży na trasie dawnej drogi rzymskiej Via Domitia, która łączyła Włochy z Półwyspem Iberyjskim przez Galię Narbońską. Via Domitia była pierwszą drogą rzymską przez (dzisiejsze) południe Francji do Hiszpanii; zbudowano ją w II w.p.n.e. i miała 778 km długości.
Zobacz również: przewodnik po Prowansji oraz mapę Lazurowego Wybrzeża i Prowansji
Atrakcje Forcalquier
Forcalquier na pewno warto odwiedzić w poniedziałkowe przedpołudnie. Właśnie wtedy odbywa się tu jeden z największych jarmarków w departamencie. Z kolei co niedzielę o 11:30 można posłuchać, jak brzmi jedyny w Prowansji obsługiwany manualnie karylion. Znajduje się on na szczycie wzniesienia, na terenie dawnej cytadeli. Można się tam dostać z centrum spacerem trwającym kilka minut.
Na wzgórzu znajduje się również kaplica z drugiej połowy XIX w. (Chapelle Notre-Dame de Provence) i punkt widokowy na okolicę. Liczne przewodniki chwalą ten widok, ale ja nie dostrzegłem z góry niczego wyjątkowego. Muszę się jednak znów odwołać do ogromnego upału, który panował w okolicy podczas mojego zwiedzania (początek lipca) i zapewne wpłynął na moje postrzeganie miasteczka.
Do atrakcji Forcalquier należą także: romańska konkatedra z XIII – XVII w. (concathédrale Notre-Dame-du-Bourguet) oraz pozostałości po klasztorze Kordelierów z XIII w. (couvent des Cordeliers). Osoby zainteresowane zwiedzaniem cmentarzy powinny z pewnością udać się również na spacer po miejskiej nekropolii. Przez niektóre przewodniki jest ona zaliczana do najładniejszych w Europie.
Warto też pospacerować po niewielkim Starym Mieście i odnaleźć plac św. Michała. Stoi tam okazała fontanna nosząca imię tegoż świętego.
Przydatne informacje o miasteczku i okolicznych atrakcjach można uzyskać także w informacji turystycznej (13 Place du Bourguet). Szukając miejsca na lunch polecam odwiedzić restaurację L’inattendu (22 Boulevard Latourette), w której jadłem. Raczej nie należy do najtańszych w mieście, ale jedzenie było smaczne, a obsługa miła.
Zostaw komentarz