Pod ulicami Nicei to nie tylko dobra książka cenionego autora. To przede wszystkim dokumentalny wręcz zapis kradzieży stulecia, która miała miejsce na Lazurowym Wybrzeżu 40 lat temu. Kradzieży tak zuchwałej, że mogła się wydarzyć tylko we Francji.
Pod ulicami Nicei to książka Kena Folletta, cenionego brytyjskiego pisarza, ale także polityka i dziennikarza. Autor opisał w niej faktyczne wydarzenia, które miały miejsce w lipcu 1976 r. w Nicei na Lazurowym Wybrzeżu. Z dokumentalną starannością przedstawia fakty ustalone na podstawie dochodzenia policyjnego, ale całość czyta się jak najlepszy kryminał.
Pod ulicami Nicei – kradzież stulecia na Lazurowym Wybrzeżu
Historia opowiedziana w książce wydarzyła się naprawdę chociaż poznając kolejne fakty trudno uwierzyć, że to nie fikcja. Mamy bowiem miejskiego fotografa, który wraz z kompanami postanawia okraść skarbiec banku w samym centrum miasta. Na moment przestępstwa złodzieje wybierają długi lipcowy weekend, kiedy Francuzi zajęci są świętowaniem zburzenia Bastylii (14 lipca). Same przygotowania do włamania zajmują im jednak kilka miesięcy. Najważniejsze jest wykopanie tunelu z podziemnej rzeki biegnącej pod Placem Massena. W ten sposób dostają się do skarbca banku Société Générale leżącego przy Avenue Jean Medecin, tuż za Galerią Lafayette. Robotę wykonują tak precyzyjnie, że nowy tunel wygląda jak wszystkie inne w okolicy. Został nawet wybetonowany i wymalowany.
Spędzając weekend w zaspawanym od środka skarbcu udaje im się obrabować zaledwie ok. 400 z kilku tysięcy skrytek bankowych. Poza kosztownościami znajdują m.in złote puchary służące im tymczasowo za toaletę oraz zdjęcia lokalnych notabli biorących udział w seksualnych orgiach. Rozwieszają je później na ścianach skarbca dodając napis będący mottem grupy: bez nienawiści, bez przemocy, bez broni. Ponieważ większość właścicieli obrabowanych skrytek nie zadeklarowało wartości przechowywanych dóbr, do dzisiaj nie znamy prawdziwej wysokości łupu. Szacuje się, że było to min. 30 – 60 mln franków.
Sprawca napadu na bank ucieka z sądu
Kradzież w banku może zdarzyć się w każdym kraju. Jeśli jednak główny podejrzany wyskakuje przez okno sądu, przed którym czeka motocykl gotowy do ucieczki i nigdy już nie daje się złapać wiedz, że to musiało wydarzyć się we Francji. Do dzisiaj nie jest jasne kto pomógł Albertowi Spaggiari w ucieczce. Wiadomo jednak, że żył w okolicy jeszcze wiele lat, a łupu nigdy nie odzyskano.
Bank Société Générale działa w tym samym miejscu do dzisiaj.
Ken Follett
Pod ulicami Nicei
Tłumaczenie: Włodzimierz Grabowski
Tytuł oryginalny: Under the streets of Nice
Liczba stron: 157
Wydawnictwo Crime and Thriller
ISBN: 83-85318-74-7
Zostaw komentarz