Drukowanych przewodników po Lazurowym Wybrzeżu jest bez liku. Mój przewodnik wciąż jest tylko internetowym blogiem, więc pokusiłem się o ich porównanie. W końcu to nie bezpośrednia konkurencja, a uzupełnienie oferty ;-).
Aktualizacja kwiecień 2023: Wydałem swój własny drukowany przewodnik po Lazurowym Wybrzeżu i nieskromnie napiszę, że jest najlepszy na rynku :). Dlaczego? Sprawdź na LazuroweWybrzeże.pl!
Wszyscy goście odwiedzający Lazurowe Wybrzeże i nocujący u mnie mają obowiązek zapoznać się z Lazurowym Przewodnikiem. Oczywiście trochę żartuję, robią to dobrowolnie! Zawsze jednak biorą ze sobą drukowany przewodnik po francuskiej Riwierze kupiony w Polsce. Przeglądam uważnie te publikacje i mogę je porównać. Czasami chwytam się za głowę czytając powielane informacje, które moim zdaniem nie mają nic wspólnego z prawdą. Jest to więc ciekawa rozrywka.
Być może kiedyś pokuszę się o wydanie swojego drukowanego przewodnika po Lazurowym Wybrzeżu. Tymczasem możesz pobrać mój darmowy ebook z przewodnikiem po Nicei lub kupić pełen przewodnik po Nicei w PDF. Sprawdź też niżej, co sądzę o dostępnych w sprzedaży drukowanych przewodnikach.
Drukowane przewodniki po Lazurowym Wybrzeżu – który najlepszy?
Poniżej znajdziesz opis 5 drukowanych przewodników, które posiadam. Sprawdziłem ich zakres tematyczny, szatę graficzną, przydatność porad i wskazówek dla turystów oraz aktualność informacji. Pamiętaj jednak, że to wyłącznie moja subiektywna ocena. Wybierając najlepszy dla siebie drukowany przewodnik kieruj się własnym gustem. Koniecznie sprawdź w księgarni także przewodniki ocenione przeze mnie słabiej. Być może tobie właśnie one przypadną najbardziej do gustu!
Miasta marzeń. Monako i Nicea, Agnieszka Smołucha-Sładkowska, Janusz Smołucha, Biblioteka Gazety Wyborczej, wydanie I, 2012
To bardziej książka niż przewodnik w tradycyjnym rozumieniu. Nie schowasz jej do kieszeni, bo ma twardą oprawę i całkiem duży format. Warto ją przeczytać przed wakacjami na Lazurowym Wybrzeżu, a potem tylko wracać do wybranych fragmentów w razie konieczności. Ta pozycja pozwoliła mi poznać historię Lazurowego Wybrzeża i Monako, najciekawsze zabytki i atrakcje. Wszystko jest ciekawie opisane i czytelnie podzielone na 4 części: historia, wademekum, zwiedzanie oraz rady dla podróżnych. Są mapy z naniesionymi atrakcjami, jest mnóstwo zdjęć oraz przypisów na marginesie. Przewodnik nie traci na aktualności mimo upływu lat od jego wydania. Niestety nie znajdziesz tu informacji o Prowansji ani wielu atrakcyjnych miejscach poza Niceą i Monako.
To bardzo dobra pozycja, którą polecam. Minusem jest format, bardziej książkowy niż przewodnikowy oraz za wąski zakres tematyczny.
Prowansja i Lazurowe Wybrzeże, M. Dobrzańska-Bzowska, K. Bzowski, D. Niedźwiecka-Audemars, W. Korsak, M. Pinkwart, Wydawnictwo Pascal, 2011
Ilekroć widzę ten przewodnik mam przed oczami zdjęcie miasteczka Villefranche-sur-Mer z podpisem, że to Monako. Niestety błędu tego nie naprawiono w kolejnym wydaniu przewodnika i nie jest jedynym. Publikacja też nie należy do kieszonkowych, ale dzięki miękkiej okładce jest wygodniejsza w użyciu od wcześniej opisanej. Jej wielką zaletą jest fakt, że dotyczy całej Prowansji i całego Lazurowego Wybrzeża. Autorom udało się opisać naprawdę wiele atrakcji i miejsc tego dużego i pięknego regionu, a podział przewodnika na sekcje bardzo ułatwia odnalezienie informacji. Mamy tu: Marsylię i okolicę oraz Vaucluse w dziale prowansalskim oraz w ramach Lazurowego Wybrzeża: Nicea i okolice, Cannes i okolice, Saint-Tropez i okolice, Monako. Jest mnóstwo zdjęć, są mapy i informacje praktyczne.
Mimo zdjęcia z błędnym podpisem i powielenia błędu w kolejnym wydaniu polecam tę pozycję.
Riwiera Francuska. Zamki, mariny, winnice, Krzysztof Bzowski, Helion, wydanie I, 2012
Ten przewodnik wyróżnia się spośród opisywanych głównie mniejszą ilością zdjęć. Zgodnie z tytułem autor eksponuje w nim wiele zamków z regionu Prowansji i Lazurowego Wybrzeża. Nie przeszkodziło to jednak w zamieszczeniu także ciekawych informacji o podstawowych atrakcjach regionu. Nie brakuje również map i porad gdzie spać oraz gdzie jeść. Niestety te informacje dezaktualizują się zdecydowanie najszybciej. To co podoba mi się najbardziej w przewodniku to „hity południowej Francji” na pierwszych stronach publikacji. To krótkie zestawienie pozwala zwrócić uwagę na najciekawsze miejsca regionu i rzeczywiście znalazły się tam topowe atrakcje.
Niestety czytając ten przewodnik nie poczułem niezwykłego klimatu Lazurowego Wybrzeża i zdecydowanie brakuje mi tu pięknych zdjęć.
Kieszonkowy przewodnik, Lazurowe Wybrzeże – od środka, M. Lentz, M. Rynn, O. Lentz, B. Wassman, tłum. O. Knopińska, Wydawnictwo RM, wydanie I, 2008
Przewodnik to kieszonkowy tylko z nazwy. Jest stosunkowo cienki i wysoki. Warto wiedzieć, że to tłumaczenie. Przyciągnął moją uwagę, bo na okładce reklamuje się Discovery Chanel. Wielkim atutem tej publikacji jest dołączona, ale osobna mapa Lazurowego Wybrzeża i 21 tras zwiedzania. To na nich opiera się narracja przewodnika. Poza tym znajdziesz w nim dużo zdjęć, większość zdecydowanie różniących się od tych z innych przewodników. Nie są to fotografie zakupione z bazy internetowej, a raczej zrobione przez mieszkańca Riwiery. Zgodnie z opisem w przewodniku powinieneś znaleźć informacje o miejscach, których turyści jeszcze nie odkryli. Tymczasem zawiera on wszystkie najważniejsze atrakcje Lazurowego Wybrzeża, a perełki, o których turyści nie wiedzą są tu ledwo zarysowane lub w ogóle niedostępne. Ale to chyba urok wszystkich przewodników…
Czytając ten przewodnik nie masz wątpliwości, że napisała go osoba mieszkająca na Lazurowym Wybrzeżu, jak jest to zaznaczone we wstępie.
Prowansja i Lazurowe Wybrzeże, M. Baranowska, D. Niedźwiedzka-Audemars, M. Pinkwart, S. Adamczak, Pascal Lajt, 2014
To w zasadzie mocno skrócona wersja przewodnika opisywanego wyżej na drugiej pozycji. Ma najbardziej kieszonkowy charakter ze wszystkich w tym zestawieniu. To oczywiście oznacza także mniej informacji w publikacji. Są one jednak starannie wyselekcjonowane i pozwalają bardzo szybko przejrzeć listę atrakcji w okolicy. Aż trudno uwierzyć, że w tak niewielkim przewodniku można było zmieścić tyle informacji o Prowansji i Lazurowym Wybrzeżu i jeszcze dorzucić mnóstwo zdjęć i kilka map.
To właśnie przewodnik, który zabierzesz ze sobą do plecaka. Ale tylko pod warunkiem, że przed wyprawą przeczytasz jakąś obszerniejszą publikację.
Mam nadzieję, że wybierzesz coś dla siebie z powyższych przewodników. Chyba, że znasz inne ciekawe pozycje – podziel się informacją o nich w komentarzu poniżej! Jeśli podczas wakacji we Francji będziesz mieć dostęp do internetu, koniecznie zajrzyj czasem na mojego bloga. Trochę to nieskromne, ale muszę dodać, że tylko u mnie znajdziesz całkowicie aktualne informacje o Lazurowym Wybrzeżu ;-).
Kupiłem przewodni Pan ie Tomku jak sobie zaplanować dobrze 8 dni z dwójką dzieciaków. Czy mozna jakoś wynająć auto ale bez kaucji?
Dziękuję. Auto tylko z kaucją w oficjalnych wypożyczalniach. Może Polacy coś mają w regionie, proszę sprawdzić grupę na fejsie: Polacy na południu Francji (lub podobnie). Odnośnie do planu to zależy kiedy i co chcecie zobaczyć. Może to będzie pomocne: https://lazurowyprzewodnik.pl/co-robic-na-lazurowym-wybrzezu/
Niestety zadnego z powyzszych nie znam, osobiscie korzystalam z Przewodnikow Wiedza i zycie „Prowansja i Lazurowe Wybrzeze”. Plusem jest duzo informacji z ilustracjami danego miejsca, minusem jest to, ze jest dosc lakoniczny, ale mnie akurat to odpowiadalo:)
Zatem kiedyś mu się przyjrzę ;)
Mogę do Twojej listy dodać jeszcze Zielony Przewodnik, który akurat w odniesieniu do Lazurowego Wybrzeża jest beznadziejny, po Toskanii był znacznie bardziej przydatny.
Proponuję wydanie własnego, na pewno byłby dla nas zwiedzających tamte okolice znacznie bardziej przydatny:)
Może kiedyś ;-)). Dzięki!
Też lubię serię Pascal Lajt za to, że jest taka poręczna. Właśnie z przewodnikiem z tej serii zwiedzałam Florencję :) P.S.Dzięki za ebooka!
Dzięki za komentarz! Mam nadzieję, że ebook się przyda ;)