Karta Curve przyda się każdemu, kto ma w portfelu co najmniej dwie karty płatnicze. Można je załadować do Curve i mieć wszystkie w jednej. Warto przetestować, bo mam dla ciebie 25 PLN za założenie darmowego konta Curve!
Curve to poniekąd konkurencja Revoluta. Startup nie przechowuje jednak naszych pieniędzy, dlatego założenie konta jest znacznie prostsze, a korzyści z jego posiadania całkiem wymierne. Odczujesz je szczególnie płacąc kartą w czasie pobytu np. we Francji, Włoszech lub USA.
Poniżej wyjaśnię, czy warto mieć kartę Curve, do czego może się przydać i jak założyć konto Curve odbierając 25 PLN w ramach promocji. Jeżeli już to wszystko wiesz i chcesz otrzymać darmową kartę Curve i promocyjne 25 PLN, wystarczy pobrać aplikację z tego linka polecającego i dokonać pierwszej transakcji kartą Curve.
Zawartość:
Co to jest Curve i jak działa?
Curve to w zasadzie konkurencja dobrze znanego w Polsce Revoluta. Karta Revolut pozwala płacić za zakupy w różnych walutach bez kosztów przewalutowania. Karta Curve też ma taką funkcjonalność, ale nie zmusza użytkownika do doładowania konta. Firma Curve ma licencję banku litewskiego i dostarcza kartę płatniczą, do której można załadować wszystkie swoje karty. To znacznie upraszcza korzystanie z portfela i zarządzanie posiadanymi kartami płatniczymi.
Mając kartę Curve w portfelu możemy płacić tylko tą jedną kartą, a w aplikacji wybierać, jaka nasza karta tradycyjna ma być obciążona podczas płatności. Możemy co chwilę wybierać inną kartę, a nawet przy pomocy funkcji „Go Back in Time” cofać się w czasie i wykonaną już płatnością obciążyć inną naszą kartę. Brzmi trochę magicznie, prawda? Ale to nie wszystko, bo Curve pozwala też robić zakupy w różnych walutach bez spreadu, czyli opłaty pobieranej przez banki, a nawet daje 1% zwrotu za zakupy u wybranych sprzedawców.
Płatności walutowe bez spreadu
Największą zaletą karty podczas zagranicznych wakacji jest możliwość wymiany waluty bez bankowego spreadu. Możemy więc płacić kartą Curve bez dodatkowych prowizji, ale do limitu 500 funtów miesięcznie (w przypadku darmowej karty Blue, powyżej płacimy 2% prowizji od kwoty transakcji). Wyjątkiem są weekendy, kiedy Curve nalicza prowizję od 0,5 do 1,5% w zależności od waluty. Wszystko to mają jasne opisane w tabeli kosztów.
Koszty i limity
Korzystanie z Curve jest bezpłatne, o ile mieścisz się w wyznaczonych limitach i korzystasz z darmowej karty Blue. Pozwala ona wypłacić bez prowizji do 200 funtów miesięcznie (maks. 10 darmowych wypłat miesięcznie) i płacić w ponad 150 walutach do limitu 500 funtów miesięcznie bez dodatkowej prowizji, o czym pisałem wyżej. Można też zamówić kartę Black z miesięcznym abonamentem 9,99 EUR lub Metal z abonamentem 14,99 EUR, które oferują wyższe limity i dodatkowe funkcje.
Karta Curve czy karta Revolut?
Mimo że usługi te są dość konkurencyjne, nie są identyczne. Ich elementem wspólnym jest możliwość robienia zakupów w różnych walutach bez dodatkowej opłaty dla banku. Revolut zapewnia także całą gamę innych usług, jak na przykład indywidualny numer konta bankowego i możliwość kupna akcji. Trzeba go jednak doładowywać, bo karta Revolut to karta prepaid.
Curve nie przechowuje naszych pieniędzy na swoim koncie i nie daje nam nowego numeru konta bankowego. Firma wychodzi wręcz z założenia, że zapewne nie potrzebujemy kolejnego konta w banku, a tylko lepszego sposobu zarządzania posiadanymi już kartami płatniczymi. I właśnie taką usługę dostarcza.
Jeżeli więc szukasz nie tylko tanich płatności wielowalutowych, ale chcesz też mieć coś w rodzaju zagranicznego konta bankowego, karta Revolut może być rozwiązaniem, którego szukasz. Jeśli jednak masz w portfelu już sporo różnych kart płatniczych i męczy cię wybieranie, którą teraz zapłacić, szukanie ich w portfelu i sprawdzanie wyciągów z różnych banków, karta Curve może być rozwiązaniem dla ciebie.
Czy Curve to bezpieczna usługa?
Curve gwarantuje to samo bezpieczeństwo, jak w przypadku każdej innej karty. Karta Curve wydawana jest przez Mastercard. Można jej używać zbliżeniowo, a transakcje na wyższe kwoty potwierdza się kodem PIN. Co jednak najlepsze – w przypadku utraty karty wystarczy ją zablokować w aplikacji, nie tracimy przy tym kart podpiętych pod Curve! Nie trzeba ich blokować i wymieniać. Ich numery nie są dostępne nawet w aplikacji.
Dodam jeszcze, że karta jest objęta programem Mastercard Chargeback.
Skąd pobrać aplikację Curve?
Do zarządzania kartą Curve wystarczy aplikacja, która jest dostępna na telefony z Androidem oraz iPhone. Możesz ją pobrać ze sklepu z aplikacjami w swoim telefonie.
Jak działa karta Curve?
Kiedy już założysz konto w systemie i zamówisz swoją darmową kartę, wystarczy dodać do aplikacji wszystkie posiadane karty płatnicze, które chcesz obsługiwać w Curve. W celu weryfikacji konto każdej dodanej karty zostanie obciążone na drobną kwotę, która następnie będzie zwrócona. Dodaną kartę potwierdza się unikatowym kodem, który będzie widoczny w jej wyciągu.
Skoro masz już kartę i dodałeś do niej wszystkie swoje plastiki, można w końcu udać się na zakupy! W aplikacji ustalasz, która karta ma być domyślna w Curve, a jeśli chcesz wykonać płatność inną, wystarczy zmienić ją jednym klikiem w aplikacji. W ten sposób możesz płacąc tylko jedną karta Curve tak naprawdę płacić różnymi kartami, które posiadasz. A co jeśli przez pomyłkę zapłacisz nie tą kartą, którą chciałeś? Z pomocą przyjdzie możliwość cofnięcia transakcji w ciągu 30 dni.
Cofanie transakcji w 30 dni
Cofanie się w czasie to chyba najlepsza funkcja Curve! Jeżeli korzystając z karty Curve obciążysz rachunek nie tej karty, którą chciałeś wykorzystać, wystarczy w aplikacji skorzystać z opcji „Go Back in Time”, by obciążyć tą płatnością inną kartę! Curve zwróci pieniądze na rachunek tej pierwszej i pobierze płatność z drugiej. Takiej usługi nie ma nikt na rynku!
Cashback 1% dla ciebie
1% cashback to kolejna zaleta karty. Podczas rejestracji wybierasz 3 sprzedawców, u których zakupy będą premiowane zwrotem 1% wydanej kwoty. Są jednak 2 ograniczenia: działa to przez 3 miesiące i raz wybranych sprzedawców nie można zmienić. Ich lista jest jednak bardzo długa, to ponad 100 różnych sklepów i usług, także Netflix i Spotify.
Jeśli Twój dotychczasowy bank oferuje Cashback, nie musisz z niego rezygnować. Cashback od Curve zostanie dodany ponad Twój dotychczasowy cashback. Przez pierwsze 30 dni korzystania z aplikacji, każdy nowy użytkownik otrzyma 1% cashbacku od wszystkich transakcji wykonywanych kartą Curve. Jeśli chcesz wydłużyć ten okres o kolejny miesiąc wystarczy polecić Curve znajomym i odblokować kolejny miesiąc.
Jak zamówić kartę Curve bezpłatnie?
Kartę zamawiamy w aplikacji zainstalowanej na swoim telefonie z Androidem lub iOS. Następnie rejestrujemy się w aplikacji.
Karta jest wysyłana za darmo na podany w aplikacji adres. W czasie oczekiwania na jej dotarcie można dodać ją do ApplePay / Google Pay i płacić telefonem.
Zalety i wady Curve – podsumowanie
Curve ma kilka zalet, o których pisałem powyżej, ale ma też oczywiście swoje wady. Po stronie zalet z pewnością warto wymienić darmową kartę, płatności walutowe bez spreadu, możliwość cofnięcia transakcji (czy raczej przeniesienia w ciężar innej karty), cashback 1% i wygodę użytkowania.
Po stronie wad trzeba jednak wspomnieć o braku języka polskiego w aplikacji oraz o limitach płatności i kosztach przewalutowania w weekendy.
Na pewno jest to 10 funtów za polecenie? Wszędzie widziałem 5.