Prowansja to region na południu Francji słynący z lawendowych pól, gajów oliwnych, antycznych zabytków, wyśmienitego wina i słonecznych dni. Ludzie żyją tu spokojnie i bez pośpiechu, celebrując każdą porę dnia i roku. Podczas wakacji Prowansja przyciąga prawdziwe tłumy turystów poszukujących wytchnienia i relaksu.

Prowansja to francuski region popularny szczególnie w okresie wakacji. Przyciąga wtedy turystów z całego świata, choć do najliczniejszych nacji należą od lat Anglicy, Amerykanie i Rosjanie. Polacy także chętnie spędzają wakacje w Prowansji i odkrywają jej uroki.

Nic dziwnego, bo mało jest tak wyjątkowych regionów na świecie, które zapewniają różnorodne atrakcje, wyśmienitą kuchnię i możliwość odpoczynku jednocześnie. Jeśli dodać do tego wspaniały błękit nieba i świecące niemalże przez cały rok słońce, trudno nie zgodzić się, że Prowansja to raj na ziemi.

Zobacz koniecznie: przewodnik po Prowansji !

Gordes, prowansalskie miasteczko

Gordes, prowansalskie miasteczko

Gdzie leży Prowansja?

Prowansja leży w południowo – wschodniej części Francji i graniczy z innym popularnym regionem tego kraju – Lazurowym Wybrzeżem. Ten ostatni obszar często jest zaliczany do granic Prowansji, a jak jest naprawdę, tego nie wie raczej nikt. Na północy granica Prowansji sięga miasteczka Sisteron nazywanego także jej bramą. Od zachodu zaś granicę wyznacza rzeka Rodan, chociaż autor tego przewodnika do Prowansji zalicza także leżące na drugim brzegu miasteczko Nimes leżące już w Oksytanii.

Jak widać, granice Prowansji są nieco płynne, a każdy mieszkaniec południa Francji wytycza własne. Warto jednak wiedzieć, że Lazurowe Wybrzeże to nie do końca Prowansja, oraz że serce tej krainy znajduje się w okolicach masywu Luberon.

Stolicą Prowansji jest Marsylia – drugie największe miasto Francji, zaliczane często także do Lazurowego Wybrzeża.

Skąd się wzięła nazwa Prowansja?

Nazwa regionu pochodzi z czasów, kiedy władali nim Rzymianie. Wtedy była to Galia Zaalpejska, ale mówiono także Nasza Prowincja (Provincia Nostra). Stąd już niedaleko do brzmienia dzisiejszej Prowansji. Liczne pamiątki po Rzymianach są obecne w regionie do dzisiaj. Często zaskakują one turystów, którzy zapomnieli lekcje historii i nie kojarzą gdzie sięgało dawniej Cesarstwo Rzymskie.

Prowansja

Pola lawendy kwitną od połowy czerwca do końca lipca

Jakie są najpopularniejsze miasta Prowansji?

Miasta Prowansji to przede wszystkim Aix-enProvence – jej dawna stolica, Awinion, Arles, Marsylia, Les Baux-de-Provence, Gordes, RoussillonL’Isle-sur-la-Sorgue, Salon-de-Provence, Saint-Rémy-de-Provence i mnóstwo innych mniejszych i większych miast rozsianych gęsto pośród pól lawendy i gajów oliwnych. Często są one zlokalizowane na zboczach gór i wzniesień, bo Prowansja to kraina o urozmaiconej rzeźbie terenie. Szczególnie miasteczka w pobliżu Mont Ventoux sprawiają wrażenie typowo górskich miejscowości.

Jakie są atrakcje Prowansji?

Atrakcje Prowansji dzielą się na naturalne i stworzone przez człowieka. Te pierwsze to przede wszystkim niesamowite ukształtowanie terenu – porośnięte lasami wzgórza, skaliste pagórki i doliny sięgające aż po horyzont. Są tu ochrowe skały, gaje oliwne i oczywiście wspaniałe pola lawendy, a także winorośle, z których prowansalskie winnice wyrabiają wyśmienite wino.

Ochrowe skały w Roussillon na Prowansji

Ochrowe skały w Roussillon na Prowansji

Atrakcje Prowansji stworzone przez człowieka to przede wszystkim niezwykle urokliwe miasteczka. W wielu z nich ma się wrażenie jakby czas stanął w miejscu dawno temu. Kamienne domy, stare okiennice, kolorowe stragany z lokalnymi produktami i ukwiecone wąskie uliczki to esencja prowansalskich miasteczek. Wszyscy się tu znają i wspierają. Nikt nigdzie się nie spieszy. Podziwianie stylu życia w regionie także należy do wakacyjnych przyjemności wielu turystów.

Co się jada w Prowansji?

Prowansja to region rolniczy. Jego mieszkańcy żywią się przede wszystkim owocami własnej pracy. Produkują lokalne wino, sery kozie, oliwę z oliwek, hodują owce (w regionie na stołach króluje jagnięcina) i byki. Tradycją jest tu grzybobranie w lasach oraz produkcja trufli rosnących na specjalnych plantacjach.

Winnica prowansalska

Autor przewodnika w winnicy prowansalskiej

Prowansja słynie z wyśmienitej kuchni, ale nie powinno to nikogo dziwić. Każdy region Francji ma swoje własne specjały, zależne od pór roku i świąt. Z południem wszyscy kojarzą oczywiście zioła prowansalskie. Są one doskonałą przyprawą do dań mięsnych i warzywnych, tak chętnie jadanych nie tylko przez Francuzów.

Mapa Prowansji

Mapa Prowansji z atrakcjami i miejscami odwiedzonymi przez autora bloga:

Zobacz teraz mój przewodnik po Prowansji!