W Lourmarin żył noblista Albert Camus. W miasteczku wciąż stoi jego dom i znajduje się grób autora Dżumy. Ale to nie wszystkie atrakcje tej prowansalskiej wioski.

Lourmarin znajduje się w centrum Prowansji tuż przy południowym zboczu Masywu Luberon. To niewielkie miasteczko przyciąga turystów odwiedzających odrestaurowany zamek, a także grób Alberta Camus, którego dom wciąż stoi w centrum.

Zobacz również: przewodnik po Prowansji z trasami zwiedzania

Zwiedzanie Lourmarin

Wizytę w miasteczku najlepiej zacząć od zwiedzenia zamku. Samochód można zostawić na jednym z parkingów w okolicy. Jest tam sporo miejsc. Zamek w Lourmarin pochodzi z XV i XVI w., ale został zbudowany na ruinach twierdzy z XII w. Wewnątrz warto zobaczyć ciekawie skonstruowane schody, a także bogato zdobione pomieszczenia pełne zabytkowych mebli. Wstęp kosztuje 7,50 euro, a godziny otwarcia są zależne od pory roku. Dokładne informacje znajdziesz na stronie chateaudelourmarin.com.

Autor przewodnika z Catherine Camus na tarasie domu Alberta Camus

Autor przewodnika z Catherine Camus na tarasie domu Alberta Camus

Wizyta w zamku zajmie maksymalnie godzinę. Następnie warto udać się na spacer po miasteczku, które znajduje się tuż obok. W centrum jest wiele kawiarnii, restauracji i sklepów z pamiątkami. Zawsze jest tu mnóstwo turystów, ponieważ mieszkał tu Peter Mayle, autor licznych książek o Prowansji, który rozsławia region od wielu już lat. Na podstawie jednej z jego książek powstał film Dobry rok z Russellem Crowe w roli głównej, w reżyserii Ridley’a Scotta.

Albert Camus w Lourmarin

Oczywiście to noblista Albert Camus jest najbardziej znanym pisarzem z Lourmarin. Autor Dżumy kupił dom w miasteczku za pieniądze otrzymane z nagrodą Nobla. Stoi on do dzisiaj przy ulicy Alberta Camus i jest zamieszkiwany przez córkę pisarza, Catherine Camus. Dba ona o spuściznę ojca i chętnie rozmawia o jego twórczości i życiu. Będąc w Lourmarin warto odwiedzić grób Alberta Camus. Cmentarz znajduje się tuż obok miasteczka, przy drodze prowadzącej do Aix-en-Provence. Można tam w kilka minut dojść pieszo z centrum.

Na koniec jeszcze ciekawostka, którą znalazłem w Wikipedii. W miasteczku urodził się francuski inżynier Philippe Henri de Girard. Wynalazł on m.in. przędzarkę włókien lnianych, a przez wiele lat żył w Polsce. Od jego nazwiska swoją nazwę wzięło miasto Żyrardów, które jest miastem partnerskim Lourmarin.