Poradnik dla turystów odwiedzających Lazurowe Wybrzeże to krótkie odpowiedzi na pytania najczęściej zadawane przez turystów. Wystarczy wybrać zagadnienie poniżej.

Jeżeli nie znajdziesz tu wyczerpujących informacji skorzystaj z wyszukiwarki u góry po prawej stronie lub zadaj pytanie w komentarzu poniżej. Postaram się szybko odpowiedzieć.

To zależy od tego, co chcesz robić. Jeżeli głównie plażować, przyjedź między czerwcem, a wrześniem (włącznie). Jeśli zwiedzać i spacerować to najlepsze będą pozostałe miesiące, a głównie okres od października do kwietnia. Nie ma wtedy masy turystów, a temperatury pozwalają na długie spacery brzegiem morza lub górskie wędrówki.

Zobacz także: Pogoda w Nicei

Wybór jest ogromny: od lokali z kebabem, przez sushi po restauracje serwujące lokalne, francuskie i europejskie dania. W Nicei najwięcej restauracji z obsługą angielskojęzyczną jest na rue Massena, która odchodzi z Placu Massena w kierunku zachodnim. Na pewno jest nieco drożej niż w miejscach mniej turystycznych, ale bez przesady. W pobliżu znajdziesz też aż 3 restauracje sieci McDonald’s. Z kolei KFC jest blisko dworca kolejowego, na początku avenue Jean Médecin. Fast foodowe sieciówki mimo wszystko zawsze serwują najtańsze jedzenie, w dodatku zamówienia można składać w automatach i tylko odebrać przy kasie.

Zobacz listę restauracji w Nicei, w których jadłem ja lub moi znajomi!

To zależy ile masz pieniędzy. Najtaniej wyjdzie w restauracji pizza, która jest serwowana wszędzie i zawsze jest pyszna. Bardzo popularne są oczywiście naleśniki, szczególnie z ukochaną przez Francuzów Nutellą. Wyśmienite są wszelkie makarony i tarty. Turyści bardzo często zamawiają ostrygi, do których ja nie mogę się przekonać. Z kolei lokalne potrawy w okolicy to przede wszystkim Socca – coś podobnego do naleśnika (nie jest to danie główne w restauracji, a raczej przekąska podczas spaceru na targu) i Pissaladière – karmelizowana cebula, oliwki i anchois na cieście przypominającym to od pizzy (to danie można zamówić np. jako starter w restauracji). Warto też zamówić zupę rybną Bouillabaisse, podobno najlepszą serwują w Marsylii. Na deser polecam oczywiście crème brûlée.

Zobacz opisy dań regionalnych i listę restauracji w Nicei w artykule: co i gdzie jeść w Nicei !

Jest wiele możliwości nocowania na Lazurowym Wybrzeżu. Możesz znaleźć sobie ekskluzywny hotel, hotel turystyczny, kwaterę prywatną lub kemping. Wszystko zależy od grubości portfela i miejsca, w którym chcesz nocować.

Sprawdź moje propozycje noclegów na Lazurowym Wybrzeżu !

Pamiątki zawsze są najdroższe w miejscach najbardziej turystycznych. Ale tam właśnie jest ich najwięcej i można je najłatwiej kupić. Co przywieźć z Lazurowego Wybrzeża? Pyszną oliwę w butelce, a nawet małe drzewko oliwne w doniczce (jeśli masz jak je zabrać), woreczki z lawendą, magnesy na lodówkę, dzwoneczki z nazwami poszczególnych miast – to standardy najchętniej kupowane przez turystów.
Najbezpieczniej jest na pewno w Monako. Można tam nawet zostawić skuter na noc, bez zabezpieczeń. Nikt go nie ukradnie. W Nicei niestety kradną bez przerwy i wszystko. Jak nie uda się ukraść skutera to zwiną lusterka lub osłonę lampy. Wszyscy przestrzegają także przed kradzieżami w komunikacji publicznej i głównych ciągach spacerowych (z wyjątkiem Monaco).

W Nicei można spotkać na ulicach uzbrojone patrole, które mają zapewnić bezpieczeństwo na ulicach. To prewencja, która spełnia swoją rolę. Ja w każdym razie czuję się tu bezpiecznie ;-).

Warto! Na pewno trzeba wyrobić sobie kartę EKUZ (bezpłatnie w oddziałach NFZ), by uzyskać podstawową pomoc medyczną we Francji w razie potrzeby. Nie zapewni ona jednak np. zwrotu kosztów transportu zwłok do kraju. Dlatego osobiście zawsze wykupuję także ubezpieczenie turystyczne i każdemu polecam to rozwiązanie. Ceny takiej ochrony nie są zwykle większe niż kilka zł za dzień pobytu, a można kupić nawet OC i ubezpieczyć bagaż. W marketach ubezpieczeniowych można poza tym wybrać dowolne składniki ubezpieczenia i porównać ceny wielu towarzystw. Warto to sprawdzić, także dzień przed wyjazdem na wakacje, bo polisa dociera na maila.

Zobacz więcej w artykule: Ubezpieczenie do Francji

Jeśli myślisz o parkowaniu krótkoterminowym, np. na 2 godziny lub dobę to najlepsze są publiczne parkingi, których jest wiele w każdym mieście Lazurowego Wybrzeża. Znajdują się w centrach i są obszerne, a parkowanie kosztuje ok. 3 euro za godzinę i 23 – 26 euro za dobę. Łatwo je znajdziesz, bo są dobrze oznaczone.

Parkowanie długoterminowe będzie niestety drogie (ponad 100 euro za tydzień). Trudno jednak zostawić auto na ulicy, bo zwyczajnie nie ma gdzie. Moi goście parkują w Nicei na moście nad drogą szybkiego ruchu. Znalazłem miejsce bezpieczne i darmowe. W dodatku zawsze można tam się gdzieś wcisnąć. Ale to poza centrum miasta, więc do samochodu trzeba się kawałek przejść. Jeżeli chcesz tam postawić auto, znajdź na mapie: avenue Emile Henriot.

Sprawdź koniecznie artykuł: parkingi w Nicei i innych miastach na Lazurowym Wybrzeżu

To zależy. Jeśli chcesz zwiedzić wiele płatnych atrakcji w krótkim czasie, kupno karty zdecydowanie ci się opłaci. Możesz oszczędzić nawet 100 euro i więcej! Szczegóły znajdziesz w moim porównaniu dwóch lokalnych kart zniżkowych. Sprawdź, czy tobie również opłaci się kupić taką kartę!
Jeżeli potrzebują twojej pomocy, np. proszą o zrobienie zdjęcia, to zawsze mówią po angielsku. Poza tym prawie nigdy! Niestety dogadanie się z Francuzem bez znajomości francuskiego stanowi nie lada wyzwanie. Wtedy też można się łatwo przekonać, jak bezczelnie Francuzi ignorują osoby nie mówiące w ich języku. Szczególnie kelnerzy na Lazurowym Wybrzeżu potrafią być bardzo niemili! Żeby uniknąć problemów najlepiej jadać w miejscach typowo turystycznych.

Ale bez obaw – na pewno spotkasz wielu przemiłych Francuzów!

Wiele sklepów spożywczych, w tym dużych, jest otwartych także w niedziele i praktycznie wszystkie święta. Zwykle pracują tylko krócej, np. do godz. 13. Także w porze sjesty, codziennie między godz. 12, a 14 te duże sklepy najczęściej są czynne, ale otwartych jest mniej kas. Sklepy na ulicach handlowych (głównie z odzieżą) są zwykle nieczynne w niedziele i święta. Z kolei praktycznie zawsze czynne są piekarnie. Także od rana 1 stycznia… Sprawdź także: Centra handlowe w Nicei i okolicy.

Wciąż nie wiem, jak dokładnie mówi o tym prawo. Nie ma jednak problemu z piciem w miejscach publicznych. Widuję każdego dnia ludzi idących z piwem, czy pijących wino na plaży. Nigdy jeszcze nie widziałem, by dostali oni za to mandat. Sam też go nie dostałem ;-).

Zobacz artykuł: plaże Lazurowego Wybrzeża

Skuterem! Zdecydowanie! To fantastyczny środek transportu na Lazurowym Wybrzeżu. Można go łatwo wypożyczyć w Nicei i objechać wszystkie okoliczne zakątki. Zobacz więcej: wypożyczalnie skuterów na Lazurowym Wybrzeżu.

Poza tym oczywiście warto poruszać się autobusem i pociągiem. Transport publiczny na Lazurowym Wybrzeżu opisałem już na blogu.

Tradycyjne skrzynkowe przechowalnie bagażu odeszły już do lamusa. Oczywiście ze względów bezpieczeństwa. Zastąpiły je nowoczesne przechowalnie, które jednak są odpowiednio droższe. Wyposażono je w skanery bagażu, jak na lotnisku.

Przechowalnia bagażu w Nicei znajduje się w budynku dworca głównego kolejowego i podobne są w innych większych miastach (np. w Cannes i Marsylii, ale nie w Monako, gdzie nie ma takiej usługi).