Fontvieille to dzielnica Monako zbudowana częściowo na wodzie. Przed mieszkaniem parkuje się tu jachty zamiast aut, a spacer między drzewami odbywa się na dachach budynków. Nie trzeba już chyba dodawać, że zamieszkali ją milionerzy?

Fontvieille to najmłodsza dzielnica Księstwa Monako, zbudowana w latach 70. XX wieku. na polecenie księcia Rainera III. Z uwagi na brak miejsca powstała częściowo na wodzie. Od zachodu graniczy z francuską miejscowością Cap-d’Ail.

Wielu turystów odwiedzających Monako nie dociera do Fontvieille, a szkoda, bo to piękne miejsce warte zobaczenia. Za dodatkową rekomendację niech służy fakt, że swoje apartamenty mają i mieli tu takie sławy jak m.in. Luciano Pavarotti, Lewis Hamilton, Boris Becker i Michael Schumacher.

Zobacz również: Monako przewodnik – opisy atrakcji, pomysły na zwiedzanie i porady!

Port jachtowy Fontvieille

Najbardziej widowiskową częścią dzielnicy jest Port Fontvieille – doskonale osłonięty przed wiatrem i falami port jachtowy. Można go podziwiać ze Starego Miasta w Monako oraz z tarasów Ogrodu Egzotycznego w Monako. Cumuje w nim mnóstwo większych i mniejszych jachtów, których właściciele mogą doglądać swojego dobytku z okien apartamentów. Tuż przy porcie stoją bowiem budynki mieszkalne z ogrodami na dachach.

Stadion Ludwika II widziany z Ogrodu Egzotycznego w Monaco

Stadion Ludwika II widziany z Ogrodu Egzotycznego w Monaco

Właśnie między tymi budynkami powstały piękne parki z rzeźbami i fontannami. Największym jest Ogród Różany Księżnej Grace (Roseraie Princesse Grace). Miejsce to otworzył książe Rainer III w 1984 r., 2 lata po śmierci swojej żony. Można tam podziwiać ponad 4 tys. róż ze 150 gatunków. Informacje o każdym z nich są ukryte w fotokodach, które wystarczy zeskanować telefonem.

Tuż obok ogrodu stoi całoroczny namiot cyrkowy, w którym odbywa się każdego roku Cyrk Monte Carlo (Międzynarodowy Festiwal Cyrkowy w Monte-CarloFestival International du Cirque de Monte-Carlo). Jego początki sięgają 1974 r. Festiwal szybko zyskał światową renomę i jest dzisiaj ważnym wydarzeniem w kalendarzu Monako.

Z namiotem cyrkowym sąsiaduje bardziej użytkowa atrakcja Fontvieille. To helikopterowy port lotniczy, Monako Heliport (Héli Air Monaco). Bogatym mieszkańcom Monako służy jako taksówka na lotnisko w Nicei, a zwykli śmiertelnicy mogą zamówić lot widokowy nad Monako. 10 minut przyjemności kosztuje 60 euro, a 30 minut lotu aż do Cannes i z powrotem 150 euro. Niestety trzeba wypełnić 4 miejsca w helikopterze (lub zapłacić za nie jeśli leci mniej osób). Ostatecznie można też stanąć przed bramą lądowiska i podziwiać co chwilę startujące i lądujące maszyny. Dodatkowe informacje o lotach widokowych znajdziesz na stronie heliairmonaco.com.

Tarasy Fontvieille

Tarasy Fontvieille (Les Terrasses de Fontvieille) to brama do dzielnicy dla osób wchodzących z centrum Monako. Na 4 poziomach znajdują się tu muzea, centrum handlowe z ogromnym sklepem sieci Carrefour i restauracją McDonald’s, a także kawiarnie i butiki. Poszczególne poziomy tarasów można pokonywać ruchomymi schodami lub windami.

Tarasy Fontvieille z ogrodami, muzeami i centrum handlowym

Tarasy Fontvieille z ogrodami, muzeami i centrum handlowym

Tarasy Fontvieille to przede wszystkim miejsce komercyjne, ale mieszczą się tu także ciekawe muzea Monako. Są to: Muzeum Marynarki (Musée Naval) z kolekcją modeli statków oraz Muzeum Znaczków i Monet (Musée des Timbres et des Monnaies) eksponujące zbiory należące w większości do Rainera III. W pobliżu jest również wart odwiedzenia Ogród Zoologiczny Monako.

Klub AS Monako i stadion Ludwika II

Zachodnia część dzielnicy, granicząca z Francją, to przede wszystkim biura i zakłady (jubilerskie, farmaceutyczne, przemysł precyzyjny). Znajduje się tu także stadion Monaco (Stade Louis II), siedziba klubu piłkarskiego AS Monako FC. Stadion funkcjonuje od 1985 r. i mieści 18,5 tys. widzów. Prace naukowo-badawcze dot. bezpieczeństwa konstrukcji tego obiektu prowadził polski inżynier Jerzy Wianecki.

Lądowisko dla helikopterów w Fontvieille

Lądowisko dla helikopterów w Fontvieille

Ciekawostką na pewno będzie fakt, że w kwietniu 2004 r. w jednym ze stadionowych pomieszczeń wybuchła bomba. Na szczęście nikt nie zginął. Do dzisiaj nie wiadomo, kto odpowiada za to wydarzenie.

Josephine Baker w Monako

W Fontvieille jest także cmentarz. Pochowano tam m.in. Josephine Baker. W Polsce jest ona dobrze znana m.in. słuchaczom trójkowej audycji Marcina Kydryńskiego „Siesta”. Warto wiedzieć, że Baker zbankrutowała pod koniec swojego życia, a pomocy w postaci willi i pieniędzy na życie udzieliła jej przyjaciółka – Grace Kelly, która była już wtedy księżną Monako.

Zwiedzenie Fontvieille może zająć – w zależności od zainteresowania, od godziny do dwóch. Oczywiście bez wizyt w muzeach i zoo. Warto odwiedzić ten obszar i porównać, czy klimat nowego Monako dorównuje temu ze starszych dzielnic. Fontvieille to również dobre miejsce na zakończenie zwiedzenia Księstwa. O ile wystarczy sił, można stąd w 5 – 7 minut dotrzeć do malowniczej ścieżki nadmorskiej biegnącej brzegiem Cap-d’Ail.