Sobór św. Mikołaja w Nicei to prawosławna cerkiew przypominająca najpiękniejsze budowle tego typu z Moskwy. Zbudowano ją w miejscu śmierci młodego carewicza Mikołaja, który przyjechał do Nicei, by wyleczyć gruźlicę.

Sobór św. Mikołaja stoi niedaleko dworca kolejowego (Gare SNCF) przy Alei Mikołaja II (avenue Nicolas II). Przez Francuzów nazywany jest Cathédrale Russe. Dawniej w tym miejscu stała Villa Bermonda, w której zatrzymywała się carska rodzina.

Sobór św. Mikołaja w Nicei największy poza Rosją

Mikołaj był najstarszym synem cara Aleksandra II (tego, którego w zamachu bombowym zabił Polak, Ignacy Hryniewiecki). Kiedy Mikołaj zapadł na gruźlicę, lekarze polecili mu przebywać w śródziemnomorskim klimacie Nicei. Carewicz mieszkał tu prawie 2 lata w Villi Bermonda aż do swojej śmierci 24 kwietnia 1865 r. Po tym wydarzeniu Aleksander II odkupił budynek i kazał postawić w tym miejscu prawosławną kaplicę. Jego syn został pochowany w Sankt Petersburgu.

Sobór św. Mikołaja, Nicea

Sobór św. Mikołaja, Nicea

W tym czasie istniała już w Nicei cerkiew prawosławna (Cerkiew św. Mikołaja i św. Aleksandry, 1859 r., 6 rue Longchamp) ufundowana w części przez Aleksandrę Fiodorownę, matkę Mikołaja. Nicea była już wtedy popularna wśród rosyjskiej arystokracji i obiekt szybko stał się za ciasny. Dodatkowym impulsem do budowy większego była właśnie śmierć carewicza. Tak powstał sobór św. Mikołaja (obecny budynek otwarto w 1912 r.), wg wielu źródeł największa cerkiew prawosławna poza terenem Rosji. Obiekt znajduje się tuż przy kaplicy postawionej w miejscu śmierci Mikołaja.

Sobór przyciąga uwagę z daleka, ponieważ jest wspaniale ozdobiony. Na jego dachu znajduje się 6 wieżyczek zakończonych kopułami, z których wyrastają złote krzyże. Jest też dwugłowy orzeł, który był symbolem Carstwa Rosyjskiego. Z kolei w środku dominuje przede wszystkim zdobny ikonostas, czyli ściana odgradzająca ołtarz od miejsca dla wiernych.

Sobór przeszedł w ostatnich latach gruntowny remont. Można go zwiedzać codziennie w godz. 9 – 12 i 14 – 18. Wejście za darmo. Nie można zwiedzać w trakcie nabożeństw. Ich daty i godziny podane są na stronie sobor.fr.